• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski" powstało w styczniu 1996 roku, jako inicjatywa obywatelska z potrzeby patriotycznej troski o los Ojczyzny, jej obywateli, lokalnych wspólnot i rodzin, w latach trudnej dla Polski transformacji ustrojowej, gospodarczej i  połecznej, w latach przewartościowań ideowych, w latach nadziei i niepewności, ale też w latach, w których kształtowała się demokratyczna wizja Polski i koncepcja uczestnictwa w nowej Europejskiej Rodzinie.

CHIŃSKIE ŚWIĘTO WIOSNY

2021m.jpg

 

Jutro w Chinach rozpoczyna się Nowy Rok - Księżycowy.
Nasz Przyjaciel, Sylwester Szafarz przygotował autorski tekst poświęcony chińskiemu Świętu Wiosny, którego początek przypada w dniu Chińskiego Nowego Roku.

 

 

 

   Nowy Rok Chiński (nadchodzący, to rok Bawołu lub Wołu - jak kto woli), zwany też Świętem Wiosny, rozpoczyna się 12 lutego 2021 r. Jego główne obchody trwać będą przez 16 dni. Tradycja tego Święta jest bardzo stara i sięga około 4.000 lat wstecz. Bawół symbolizuje ciężką pracę, dzięki której można osiągać niemałe sukcesy. Tego życzę wszystkim polskim Bawołom, choć sam jestem Smokiem z zodiaku chińskiego. W czasie pracy w ChRL miałem unikalną sposobność uczestniczenia parokrotnie w obchodach Święta Wiosny (jak również Święta Lampionów, Święta Środka Jesieni i in.). To są wielkie Święta obchodzone hucznie i uroczyście przez całe społeczeństwo, także przez obywateli chińskich poza granicami kraju i, naturalnie, przez władze wszystkich szczebli. Poprzez udział w owych Świętach zyskałem niezapomniane wrażenia na całe życie.


   Jednak w tym roku Święto Wiosny obchodzone jest mniej radośnie czy, wręcz, w nieco przygnębiającym nastroju. Chińczycy zmagają się jeszcze z końcówką pandemii. Władze zalecają ograniczenie do minimum podróży wszelkimi środkami lokomocji. A jest to przecież Święto wybitnie rodzinne. Z tej okazji, w normalnych czasach, setki milionów obywateli (szczególnie pracowników migrujących, tzw. chłopo-robotników i in.) pokonują tysiące kilometrów z wielkich miast, a nierzadko z najodleglejszych zakątków państwa chińskiego (o powierzchni prawie 10.000.000 kilometrów kwadratowych), aby dotrzeć na czas do swych najbliższych, do wiosek, do miasteczek i do stron rodzinnych, do których przybędą, być może, dopiero za rok. Okres ten to także wielki boom w ruchu turystycznym. W tym roku jednak ta wielka „wędrówka ludu chińskiego” nie odbędzie się w normalnej skali - z ewidentną stratą dla przedsiębiorstw transportowych, turystycznych i in. Pozostaje jedynie kontakt zdalny z rodziną, który wszelako nie zastąpi spotkań bezpośrednich.

  


   W czasie pracy w Chinach przeżyłem, wraz z rodziną, dwie wielkie epidemie: SARS-1 (w Pekinie) i ptasiej grypy (w Szanghaju). Epidemia SARS-1 eksplodowała najpierw w nowoczesnym osiedlu Amoy Gardens w Hongkongu (19 wieżowców mieszkalnych po 30 i 40 pięter), w 2003 r. 1750 osób zostało tam zakażonych, a 286 zmarło. Kto zaaplikował im tego wirusa? Możemy tylko przypuszczać. Kiedyś Hongkong należał to Zjednoczonego Królestwa W. Brytanii i Płn. Irlandii. Następnie, głównie samolotami, zaraza dotarła do Pekinu oraz do innych miast i prowincji chińskich; tam została stłumiona w wyniku niebywałej determinacji władz i zdyscyplinowania obywateli. Ale widok pustych ulic, hoteli, autobusów, pociągów metra i innych obiektów użyteczności publicznej był zatrważający. Miliony ludzi w maskach.  Narady przedstawicieli państw unijnych odbywały się w ogrodzie ambasady UE, a nie w jej gmachu, jak to zwykle bywało. Ogólnie w ChRL zanotowano 5.329 przypadków zachorowań i 336 ofiar śmiertelnych tej zarazy. Z ptasią grypą poszło im już dużo łatwiej.  Chiny mają więc niezwykle bogate  doświadczenie w zwalczaniu epidemii bakteriologicznych, czego potwierdzeniem jest także przypadek SARS-2, zwanego COVID-em-19. To tyle o Święcie I Wiosny.


   W niniejszych refleksjach dotyczących tegorocznego Święta Wiosny sensu stricto wynikającego z odwiecznej tradycji i o charakterze krótkofalowym, pragnę również poświęcić parę uwag innej II Wiośnie chińskiej, tym razem długoterminowej i dotyczącej bezprecedensowego postępu w rozwoju społeczno-gospodarczym tego wielkiego mocarstwa. Z danych Banku Światowego wynika, iż stopa wzrostu w ChRL w br. wyniesie około 8%! Ta druga Wiosna potrwa jeszcze do połowy bieżącego stulecia, po czym przyjdzie Lato dojrzewania programu i Jesień obfitych plonów. Tak jak to ma miejsce w przypadku wykonania I programu. Bowiem rok 2021 - to jednocześnie okres sporządzania bilansu realizacji tegoż  programu stulecia (1921r.- powstanie KPCh), czyli budowy umiarkowanie zasobnego społeczeństwa chińskiego pod każdym względem.


     Wymownym świadectwem tego jest, m.in., sprowadzenie rozmiarów ubóstwa w ChRL do poziomu „zero”. Wyrwanie setek milionów obywateli chińskich z biedy i z ubóstwa to spektakularny sukces, którego mogą pozazdrościć inne narody i państwa, w których zacofanie i ubóstwo stanowią jeszcze wielki problem społeczny, ekonomiczny, a nawet polityczny. To także przekonujący wyraz powodzenia w praktyce socjalizmu o specyfice chińskiej w nowej erze oraz w realizacji odważnych i innowacyjnych reform ciągle przeprowadzanych z powodzeniem w ChRL. Teraz jest więc kolej na urzeczywistnienie drugiego programu stulecia i na jego zakończenie w 2049 r. (1949 r. - utworzenie ChRL). Program ten ma na celu zbudowanie bardzo nowoczesnego Państwa chińskiego oraz utworzenie Nowego (sprawiedliwego i pokojowego) Ładu Światowego na zasadach  współpracy, partnerstwa i wielobiegunowości (multilateralizmu).


   Nowy Rok 2021 - to również stulecie powstania KPCh na pamiętnym I Zjeździe w Szanghaju. Będzie to okazja i sposobność do wyeksponowania nieprzemijających dokonań i zasług tej Partii - dla Chin i dla całego świata. Pod przewodem wybitnych przywódców z pięciu pokoleń, a w szczególności, odważnych i zręcznych reformatorów, w Chinach kreślone i realizowane są trafne wizje rozwoju socjalistycznego, które zdają egzamin w praktyce. Znaczna część społeczności międzynarodowej popiera innowacyjne koncepcje tego rozwoju i pokojowej ewolucji świata, których uosobieniem i promotorem jest obecny przywódca Partii, Państwa i Armii chińskiej, J.E. Pan Xi Jinping. Konieczne jest, zwłaszcza, utworzenie Nowego (sprawiedliwego i pokojowego) Ładu Światowego) na zasadach wielobiegunowości (multilateralizmu), który zapewniłby efektywne rozwiązywanie nabrzmiałych problemów cywilizacyjnych oraz partnerską współpracę międzynarodową na zasadach równoprawności i wzajemnych korzyści. Optymalne kojarzenie wewnętrznych i zewnętrznych aspektów i możliwości rozwoju Chin oraz społeczności międzynarodowej jest atutem i umiejętnością chińską, które zasługują na nasze uznanie i szacunek.

                                                                                                                        (-) Sylwester  SZAFARZ

 

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące aktywności stowarzyszenia na swoją skrzynkę email

Stowarzyszenie Obywatelskie Dom Polski
ALEJA NIEPODLEGŁOŚCI 161 lok. 2.
00-867 Warszawa
Tel.: + 48(22)....
e-mail: biuro@dompolski.org.pl
Komórka: + 48 602 744 611 [Sekretarz Zarządu]
Nr. Konta: XVI PKO BP SA Warszawa 75102011690000810200820175

projekt i wykonanie: synermedia.pl