• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski" powstało w styczniu 1996 roku, jako inicjatywa obywatelska z potrzeby patriotycznej troski o los Ojczyzny, jej obywateli, lokalnych wspólnot i rodzin, w latach trudnej dla Polski transformacji ustrojowej, gospodarczej i  połecznej, w latach przewartościowań ideowych, w latach nadziei i niepewności, ale też w latach, w których kształtowała się demokratyczna wizja Polski i koncepcja uczestnictwa w nowej Europejskiej Rodzinie.

Przychodzimy, odchodzimy…

Andrzej Kratiuk

 

Odszedł przyjaciel naszego Stowarzenia: Andrzej Kratiuk. Zawsze można było liczyć na jego pomoc. Poniżej publikujemy wspomnienie o Andrzeju pióra Krzysztofa Szamałka.

 

 

 

 

 

Śmierć wyrwała z naszego grona kolejnego Przyjaciela i człowieka niezwykłego swoimi talentami i charakterem. Andrzej Kratiuk był z pokolenia działaczy lat 80., które zastąpiło nas w działalności studenckiej. Był przewodniczącym Rady Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich w Warszawie, a także wcześniej aktywnym działaczem studenckim na SGPiS.


Andrzej Kratiuk w czasie obchodów 60 rocznicy powstania ZSP. UMFCh 2010 r.


Przez swój pęd do nauki, wiedzy, dobrego przygotowania zawodowego łączył środowisko SGPiS, była to bowiem Jego pierwsza macierzysta uczelnia, ze środowiskiem Uniwersytetu Warszawskiego (był także jego absolwentem). Każdy, kto Go znał, wie jakim był ciepłym, otwartym, gotowym do pomocy i współpracy człowiekiem. Miał swoiste poczucie humoru, uśmiech na twarzy, którym zjednywał swoich rozmówców. Los Go ciężko doświadczył, gdy w kwiecie młodego wieku zmarła tak bliska Mu osoba. Choroba onkologiczna, która Ją zabrała zbliżyła Andrzeja ze środowiskiem lekarzy onkologów warszawskich. Walczył bowiem o jej życie do końca. Wiedział jak wiele zależy od trafnych diagnoz i leczenia, dlatego gdy kilku moich przyjaciół zapadło na choroby onkologiczne Andrzej proszony przeze mnie o pomoc dla nich – czynił wszystko, aby im pomóc, ułatwiając i organizując wizyty lekarskie i pobyty w szpitalu. Nigdy Mu tego nie zapomnę. Jego wiedza i energia była wykorzystywana zarówno bezpośrednio w działalności kancelarii prawnej, ale także w szeregu fundacji, podmiotów gospodarczych i organizacji społecznych. Swoją kompetencja i zaangażowaniem przyczyniał się do ich rozwoju i sukcesów. Był otwarty, zawsze miał czas by pomóc tym, którzy Go o taką pomoc prosili.
Juliusz Słowacki w swoim wierszu napisał „Ten kto się rodzi - już umiera i brak mu jeszcze tylko daty…” jakże to dramatyczne i prawdziwe. Jednak czym innym jest wiedzieć o nieuniknioności śmierci, która wieńczy każde życie, a czym innym jest wyrwa przedwczesna kogoś, kto jak Andrzej miał jeszcze wiele planów i marzeń, bo był jeszcze młodym człowiekiem. Taka śmierć boli najbardziej, przedwczesna, nagła, niespodziana… Każdy, kto znał Andrzeja zdaje sobie sprawę, że nie odbył jeszcze z Nim tylu rozmów, tyle spraw by chciał omówić, tyle wspomnień z działalności w ruchu studenckim przywołać….
Andrzej Kratiuk pozostanie długo w mojej, naszej pamięci, w ten sposób nigdy nie umrze, chyba, że wraz ze śmiercią ostatniego strażnika pamięci o historii ruchu studenckiego…
Żegnaj Andrzeju i spoczywaj w spokoju.

Krzysztof Szamałek

 

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące aktywności stowarzyszenia na swoją skrzynkę email

Stowarzyszenie Obywatelskie Dom Polski
ALEJA NIEPODLEGŁOŚCI 161 lok. 2.
00-867 Warszawa
Tel.: + 48(22)....
e-mail: biuro@dompolski.org.pl
Komórka: + 48 602 744 611 [Sekretarz Zarządu]
Nr. Konta: XVI PKO BP SA Warszawa 75102011690000810200820175

projekt i wykonanie: synermedia.pl