• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Powstaje książka wspomnieniowa o Wiesławie Klimczaku - zaproszenie do współpracy autorskiej!!

 

Wśród grona współpracowników Wiesława Klimczaka ze Stowarzyszenia Obywatelskiego "DOM POLSKI" i Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego zrodziła się idea, by uczcić Go wydawnictwem opartym na wspomnieniach przyjaciół. Poniżej publikujemy apel tej grupy skierowany do wszystkich, którzy spotkali Wiesława na swojej życiowej drodze.

 

Drodzy Przyjaciele,

W lutym br. odszedł nasz Przyjaciel Wiesław Klimczak. Należał do najwybitniejszych postaci ruchu studenckiego i na trwałe zapisał się w jego historii oraz w naszej pamięci. Od dzieciństwa i wczesnej młodości przejawiał społecznikowską pasję, która wiodła Go przez całe życie bo, jak piszą Marysia i Jacek Klimczakowie w podziękowaniu skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowej, działalność społeczna Wieśka była sensem Jego życia, której oddał się bez reszty do ostatnich chwil. Wiesław był wybitnym działaczem społecznym, inicjatorem szeregu nowatorskich przedsięwzięć i pomysłów służących głównie środowisku studenckiemu. Był także inicjatorem i animatorem wielu innych przedsięwzięć społecznych oraz organizacyjnych integrujących różnorodne środowiska społeczne. Swoje pomysły i inicjatywy realizował w: Szkolnym Stowarzyszeniu Spółdzielczym, Młodzieżowym Towarzystwie Kulturalnym, ZMP, ZSP, TRZZ, Stowarzyszeniu Wisła-Odra, Stowarzyszeniu Obywatelskim „Dom Polski”, Polskim Stowarzyszeniu „Dom Europejski” oraz Fundacji Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza. Był współzałożycielem i przez 33 lata przewodniczącym Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego, współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia „Ordynacka”, współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów UW oraz współzałożycielem Fundacji Reorientacji Zawodowej.

Przez kilkadziesiąt lat wokół Wiesława i Jego inicjatyw skupiały się różne generacji działaczy studenckich i młodzieżowych. Dlatego w gronie przyjaciół Wiesława powstała myśl utrwalenia Jego postaci i dorobku w formie publikacji książkowej (tyt. rob. „Wiesław we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników”). Bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnego tworzenia tej książki! Najważniejszą częścią tej książki byłyby wypowiedzi osób, które współpracowały i/lub przyjaźniły się z Wiesławem na różnych etapach Jego życia i aktywności zawodowej oraz społecznej. Szczególnie zależy nam na wypowiedziach osobistych oraz na relacjach i refleksjach o spotkaniach i współpracy z Wiesławem na różnych etapach Jego życia. Pragniemy, by grono autorów było szerokie, reprezentowało różne generacje, środowiska i drogi życiowe Wiesława. Planujemy wydać tę książkę na początku przyszłego roku (styczeń 2020r.).

Drodzy Przyjaciele,

Zwracamy się z serdeczną prośbą o autorski udział w tym przedsięwzięciu i nadesłanie tekstu (orientacyjna objętość 1-4 stron znormalizowanego maszynopisu). W miarę możliwości prosimy także o przysłanie skanów fotografii (koniecznie opisanych datą i informacją kto jest na fotografii) oraz skanów dokumentów, pamiątek, itp. Bardzo chcemy wzbogacić o te dokumenty teksty przygotowanych wypowiedzi. Koniecznie prosimy także o przysłanie tekstu będącego podpisem Autora, koniecznie w takiej wersji, która powinna być umieszczona w książce. Chodzi o krótką informację (max.3-4 wiersze) określającą funkcje zawodowe/społeczne i/lub rodzaj relacji Autora z Wiesławem.

Drodzy Autorzy,

Bardzo liczymy na owocną współpracę i oczekujemy Waszych tekstów-wspomnień. Będziemy zobowiązani za nadesłanie przygotowanych materiałów do 25 maja br. w formie: ~ elektronicznej na adres: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ~ listów(paczek) na adres pocztowy:
Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski”/Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego;
ul. Wspólna 65a lok. 31; 00-687 Warszawa


Koordynatorami projektu w Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego są koledzy: Waldemar Błaszczuk,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Leszek Kamiński, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łączymy wyrazy naszego szacunku i przyjacielskie pozdrowienia!!

Waldemar Błaszczuk, Antoni Dragan, Bogdan Jachacz, Leszek Kamiński, Kazimierz Kłoda, Zbigniew Kowal, Adam Ludwiczak, Medard Masłowski, Jerzy Siwiec [zespół programowo-redakcyjny książki „Wiesław we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” – tyt. rob.]

 

 

Stowarzyszenie Obywatelskie Dom Polski
ALEJA NIEPODLEGŁOŚCI 161 lok. 2.
00-867 Warszawa
Tel.: + 48(22)....
e-mail: biuro@dompolski.org.pl
Komórka: + 48 602 744 611 [Sekretarz Zarządu]
Nr. Konta: XVI PKO BP SA Warszawa 75102011690000810200820175

projekt i wykonanie: synermedia.pl